Premium Ink Ink Cartridge - Alternative for Epson T502 / T502120-S - Black
- Details
- Product Documents
- Ratings & Reviews
Details
Details
General Information
| Manufacturer | Nutone-Densi |
| Manufacturer Part Number | CEP502XLBK |
| Manufacturer Website Address | https://www.nutone-densi.com/ |
| Brand Name | Premium Ink |
| Product Name | Epson T502XL120 Compatible Black |
| Marketing Information | HIGH QUALITY PRODUCT All of the Premium Ink products are manufactured under the following international quality standards and certifications. They are produced in ISO 9001 / 14001 certified manufacturing facilities under stringent quality control guidelines to ensure the highest level of quality and reliability. Our cartridges are STMC certified and go through a rigorous testing process standard to ensure you receive the absolute best printing results. They have been tested and monitored for performance quality and page yield. |
| Packaged Quantity | 1 Pack |
| Product Type | Ink Cartridge |
Technical Information
| Print Technology | Inkjet |
| Print Color | Black |
| Typical Print Yield | 7500 Pages |
Physical Characteristics
| Height | 5.8" |
| Width | 2.4" |
| Depth | 2.4" |
Miscellaneous
| Compatible to OEM Brand | Epson |
| Compatible to OEM Part Number | T502 |
| Compatibility | ET-3760, ET-4760, EcoTank ET-2760, Expression ET-2700, Expression ET-2750, Expression ET-3700, WorkForce ET-3750, WorkForce ET-4750 |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |