Lenovo ThinkPad X1 Carbon G11 - Intel Core i7-1365U vPro - 14' (French)
- Details
- Product Documents
- Ratings & Reviews
Details
Details
- Primary Information
| System Type: | Notebook |
| Model: | ThinkPad X1 Carbon Gen 11 |
| Screen Type: | Anti-glare |
| Display Technology: | IPS |
| Brightness: | 400 nits |
| Display Diagonal Size: | 14 Inch |
| Max Resolution: | 1920 x 1200 |
| Touch Screen: | 10-Point Multi-Touch |
| Image Aspect Ratio: | 16:10 |
| Color Gamut: | sRGB 100% |
| Max Monitors Supported: | 4 |
| Processor / Generation: | Intel 13th Generation |
| Processor / Type: | Core i7 |
| Processor / Manufacturer: | Intel |
| Max Turbo Frequency: | 5.2 GHz |
| Multi-Core Technology: | 10-Core |
| Cache Memory Type: | Smart Cache |
| Cache Memory Installed Size: | 12 MB |
| Processor / Number: | 1365U |
| RAM / Technology: | LPDDR5 |
| RAM / Total Installed Size: | 32 GB |
| RAM / Memory Speed: | 6000 MHz |
| Hard Drive / Type: | SSD |
| Optical Storage Type: | None |
| SSD / Installed Qty: | 1 |
| Hard Drive Capacity / SSD: | 512 GB |
| Graphics Controller: | Intel Iris Xe |
| Operating System: | Microsoft Windows 11 Professional 64-bit |
| WWAN Supported: | None |
| Data Link Protocol: | Wi-Fi, Bluetooth 5.1 |
| Battery Technology: | Li-Polymer |
| Battery Capacity: | 57 WHr |
| Cell Count: | 4-cell |
| Power / Device Type: | Power Adapter |
| Power / Provided (W): | 65 Watt |
| Power / Voltage Required: | 100-240V, 50-60Hz |
| Camera: | FHD 1080p + IR Hybrid with Privacy Shutter |
| Fingerprint Reader: | Yes |
| Input Device Support Type: | Keyboard; Touch-screen; Touchpad; TrackPoint; Fingerprint Reader |
| Pointing device: | Y |
| Speakers: | Stereo Speaker |
| Keyboard: | Backlit |
| Keyboard Language: | French |
| Security Devices: | Discrete TPM 2.0 |
| Enclosure Color: | Deep Black, Paint |
| Material: | Carbon Fiber (Top), Aluminium (Bottom) |
| 2-in-1 Convertible: | No |
| Rugged: | No |
| Interfaces: | USB 3.2 Gen 1;Thunderbolt 4 / USB4 40Gbps;HDMI;Headphone / microphone combo jack (3.5mm) |
| Service & Support Type: | 3-year, Courier or Carry-in |
- Dimensions&Miscellaneous
| Width: | 12.43 Inch |
| Depth: | 8.76 Inch |
| Height: | 0.60 Inch |
| Weight: | 1.12 Kg |
- Green Product Information
| EPEAT Level: | Gold |
| Energy Star Compliant: | Y |
| RoHS: | Y |
- Special Feature
| Min Operating Temperature: | 5 Celsius |
| Max Operating Temperature: | 35 Celsius |
| Humidity Range Operating: | 8% to 95% |
| Pointing device: | Y |
| Keyboard Language: | French |
| Keyboard: | Backlit |
| Fingerprint Reader: | Yes |
| Security Devices: | Discrete TPM 2.0 |
| Input Device Support Type: | Keyboard; Touch-screen; Touchpad; TrackPoint; Fingerprint Reader |
| Speakers: | Stereo Speaker |
| 2-in-1 Convertible: | No |
| RoHS: | Y |
| Rugged: | No |
| Enclosure Color: | Deep Black, Paint |
| Material: | Carbon Fiber (Top), Aluminium (Bottom) |
| COO: | Inquire |
| TAA compliance: | Inquire |
- Display
| Screen Type: | Anti-glare |
| Display Diagonal Size: | 14 Inch |
| Max Resolution: | 1920 x 1200 |
| Touch Screen: | 10-Point Multi-Touch |
| Display Technology: | IPS |
| Brightness: | 400 nits |
| Color Gamut: | sRGB 100% |
| Image Aspect Ratio: | 16:10 |
| Max Monitors Supported: | 4 |
| Camera: | FHD 1080p + IR Hybrid with Privacy Shutter |
- Processor
| Processor / Generation: | Intel 13th Generation |
| Processor / Type: | Core i7 |
| Processor / Manufacturer: | Intel |
| Cache Memory Type: | Smart Cache |
| Cache Memory Installed Size: | 12 MB |
| Processor / Number: | 1365U |
| Max Turbo Frequency: | 5.2 GHz |
| Multi-Core Technology: | 10-Core |
- Memory
| RAM / Technology: | LPDDR5 |
| RAM / Total Installed Size: | 32 GB |
| RAM / Memory Speed: | 6000 MHz |
- Storage
| Optical Storage Type: | None |
| Hard Drive / Type: | SSD |
| Hard Drive Capacity / SSD: | 512 GB |
| SSD / Installed Qty: | 1 |
- Video
| Graphics Controller: | Intel Iris Xe |
- Software
| Operating System: | Microsoft Windows 11 Professional 64-bit |
- Networking
| WWAN Supported: | None |
| Data Link Protocol: | Wi-Fi, Bluetooth 5.1 |
- Power/Battery
| Battery Technology: | Li-Polymer |
| Battery Capacity: | 57 WHr |
| Cell Count: | 4-cell |
| Power / Device Type: | Power Adapter |
| Power / Provided (W): | 65 Watt |
| Power / Voltage Required: | 100-240V, 50-60Hz |
- Expansion
| Interfaces: | USB 3.2 Gen 1;Thunderbolt 4 / USB4 40Gbps;HDMI;Headphone / microphone combo jack (3.5mm) |
- Service&Support
| Service & Support Type: | 3-year, Courier or Carry-in |