Lenovo ThinkPad P1 G6 - Intel Core i7-13700H - 16" (French)
- Details
- Product Documents
- Ratings & Reviews
Details
Details
- Primary Information
| System Type: | Notebook |
| Model: | ThinkPad P1 Gen 6 |
| Screen Type: | Anti-reflection,Anti-smudge |
| Display Technology: | OLED |
| Brightness: | 400nits |
| Display Diagonal Size: | 16 Inch |
| Max Resolution: | 3840 x 2400 |
| Touch Screen: | Yes |
| Image Aspect Ratio: | 16:10 |
| Color Gamut: | DCI-P3 100% |
| Max Monitors Supported: | Supports up to 4 independent displays (native display and 3 external monitors via HDMI and Thunderbolt) |
| Processor / Generation: | Intel 13th Generation |
| Processor / Type: | Core i7 |
| Processor / Manufacturer: | Intel |
| Max Turbo Frequency: | 5 GHz |
| Multi-Core Technology: | 14-Core |
| Cache Memory Type: | Smart Cache |
| Cache Memory Installed Size: | 24 MB |
| Processor / Number: | 13700H |
| RAM / Technology: | DDR5 |
| RAM / Installed Qty: | 1 |
| RAM / Total Installed Size: | 32 GB |
| RAM / Memory Speed: | 5600 MHz |
| RAM Form Factor: | SODIMM |
| RAM / Max Supported Size: | 96 GB |
| Hard Drive / Type: | SSD |
| Hard Drive / Spindle Speed: | None RPM |
| Hard Drive Capacity / HDD: | None GB |
| Optical Storage Type: | None |
| Storage Controller Type: | PCIe 4.0x4 NVMe |
| 2nd Hard Drive Capacity: | None GB |
| SSD / Installed Qty: | 1 |
| Hard Drive Capacity / SSD: | 1 TB |
| Graphics Controller: | NVIDIA RTX 2000 Ada |
| Video Memory / Installed Size: | 8 GB |
| Network Controller: | Intel AX211 Wi-Fi 6E |
| Operating System: | Microsoft Windows 11 Professional |
| WWAN Supported: | None |
| Data Link Protocol: | Wi-Fi, Bluetooth 5.1 |
| Battery Technology: | Li-Polymer |
| Battery Capacity: | 90 WHr |
| Power / Device Type: | Power Adapter |
| Power / Provided (W): | 170 Watt |
| Power / Voltage Required: | 100-240V, 50-60Hz |
| Camera: | 5MP |
| Webcam: | Yes |
| Camera Feature: | IR Hybrid with Privacy Shutter and Human Presence Detection |
| Fingerprint Reader: | Yes |
| Input Device Support Type: | Keyboard, Touchpad |
| Pointing device: | Y |
| Speakers: | 2 x 2W |
| Keyboard: | Backlit |
| Keyboard Language: | French |
| Security Devices: | Discrete TPM 2.0; Kensington Nano Security Slot, 2.5 x 6 mm |
| Enclosure Color: | Black, Weave |
| Material: | CFRP / GFRP (top), Aluminium (bottom) |
| 2-in-1 Convertible: | No |
| Rugged: | No |
| Memory Card Reader: | SD 7.0 Card Reader |
| Expansion Slots Total (Free): | Models with NVIDIA RTX A1000/2000 Ada: Two M.2 2280 PCIe 4.0 x4 slots |
| Interfaces: | 2x USB 3.2 Gen 1 (one Always On); 2x Thunderbolt 4 / USB4 40Gbps (support data transfer, Power Delivery 3.0 and DisplayPort 1.4); 1x HDMI, up to 8K/60Hz; 1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm); 1x Power connector; 1x SD Express 7.0 card reader; 1x Security keyhole |
| Service & Support Type: | 3-year Warranty |
- Dimensions&Miscellaneous
| Width: | 14.15 Inch |
| Depth: | 9.99 Inch |
| Height: | 0.68 Inch |
| Weight: | 3.92 lbs. |
- Green Product Information
| EPEAT Level: | Gold |
| Energy Star Compliant: | Yes |
| RoHS: | Y |
| TUV Certification: | TÜV Rheinland Low Blue Light |
- Special Feature
| Min Operating Temperature: | 5 Celsius |
| Max Operating Temperature: | 35 Celsius |
| Humidity Range Operating: | 8% to 95% at wet-bulb temperature 23 Celsius |
| Pointing device: | Y |
| Keyboard Language: | French |
| Keyboard: | Backlit |
| Fingerprint Reader: | Yes |
| Security Devices: | Discrete TPM 2.0; Kensington Nano Security Slot, 2.5 x 6 mm |
| Input Device Support Type: | Keyboard, Touchpad |
| Speakers: | 2 x 2W |
| 2-in-1 Convertible: | No |
| RoHS: | Y |
| Rugged: | No |
| Enclosure Color: | Black, Weave |
| Material: | CFRP / GFRP (top), Aluminium (bottom) |
| COO: | Inquire |
| TAA compliance: | Inquire |
- Display
| Screen Type: | Anti-reflection,Anti-smudge |
| Display Diagonal Size: | 16 Inch |
| Max Resolution: | 3840 x 2400 |
| Touch Screen: | Yes |
| Display Technology: | OLED |
| Brightness: | 400nits |
| Color Gamut: | DCI-P3 100% |
| Image Aspect Ratio: | 16:10 |
| Max Monitors Supported: | Supports up to 4 independent displays (native display and 3 external monitors via HDMI and Thunderbolt) |
| Camera: | 5MP |
| Webcam: | Yes |
| Camera Feature: | IR Hybrid with Privacy Shutter and Human Presence Detection |
- Processor
| Processor / Generation: | Intel 13th Generation |
| Processor / Manufacturer: | Intel |
| Processor / Type: | Core i7 |
| Cache Memory Type: | Smart Cache |
| Cache Memory Installed Size: | 24 MB |
| Processor / Number: | 13700H |
| Max Turbo Frequency: | 5 GHz |
| Multi-Core Technology: | 14-Core |
- Memory
| RAM / Technology: | DDR5 |
| RAM / Installed Qty: | 1 |
| RAM / Total Installed Size: | 32 GB |
| RAM / Max Supported Size: | 96 GB |
| RAM / Memory Speed: | 5600 MHz |
| RAM Form Factor: | SODIMM |
- Storage
| Hard Drive / Spindle Speed: | None RPM |
| Hard Drive Capacity / HDD: | None GB |
| Optical Storage Type: | None |
| Storage Controller Type: | PCIe 4.0x4 NVMe |
| 2nd Hard Drive Capacity: | None GB |
| Hard Drive / Type: | SSD |
| Hard Drive Capacity / SSD: | 1 TB |
| SSD / Installed Qty: | 1 |
- Video
| Video Memory / Installed Size: | 8 GB |
| Graphics Controller: | NVIDIA RTX 2000 Ada |
- Networking
| Network Controller: | Intel AX211 Wi-Fi 6E |
| WWAN Supported: | None |
| Data Link Protocol: | Wi-Fi, Bluetooth 5.1 |
- Software
| Operating System: | Microsoft Windows 11 Professional |
- Power/Battery
| Battery Technology: | Li-Polymer |
| Battery Capacity: | 90 WHr |
| Power / Device Type: | Power Adapter |
| Power / Provided (W): | 170 Watt |
| Power / Voltage Required: | 100-240V, 50-60Hz |
- Expansion
| Memory Card Reader: | SD 7.0 Card Reader |
| Expansion Slots Total (Free): | Models with NVIDIA RTX A1000/2000 Ada: Two M.2 2280 PCIe 4.0 x4 slots |
| Interfaces: | 2x USB 3.2 Gen 1 (one Always On); 2x Thunderbolt 4 / USB4 40Gbps (support data transfer, Power Delivery 3.0 and DisplayPort 1.4); 1x HDMI, up to 8K/60Hz; 1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm); 1x Power connector; 1x SD Express 7.0 card reader; 1x Security keyhole |
- Service&Support
| Service & Support Type: | 3-year Warranty |