Dell 22" Full HD LED/LCD Monitor
- Details
- Product Documents
- Ratings & Reviews
Details
Details
Primary Information
| Model: | E2216HV |
| Display Type: | TFT LCD display |
| Display Format: | FHD |
| Display Technology: | LED Backlight; Twisted Nematic(TN) |
| Flat / Curved: | Flat |
| Max Resolution: | 1920 x 1080 |
| Display Diagonal Size: | 21.5 Inch |
| Display / Color Support: | 16.7 Million Colors |
| Display / Response Time: | 5 Ms |
| Display / Refresh Rate: | 60 Hz |
| Dot Pitch / Pixel Pitch: | 0.248 x 0.248 Mm |
| Image Contrast Ratio: | 600:1 |
| Dynamic Contrast Ratio: | 1 |
| Brightness: | 200 cd/m2 |
| Viewing Angle: | 90/65 |
| Image Aspect Ratio: | 16:9 |
| Screen Type: | Anti-glare 3H hardness |
| HDR Capable: | None |
| Picture Enhancements: | None |
| Network Connectivity: | None |
| Interfaces: | VGA |
| Power Consumption Operational: | 18 Watt |
| Power Consumption Sleeping: | None |
| Power Consumption SDR (On mode): | None |
| Power Consumption HDR (On mode): | None |
| Power Consumption (Off Mode): | Less than 0.3 W |
| Power / Voltage Required: | 100 VAC to 240 VAC |
| Adjustable Display Tilt: | 5-21 degree |
| Stand: | Yes |
| VESA Mount Compatible: | 100 x 100 mm |
| Width: | 20.17 Inch |
| Depth: | 1.99 Inch |
| Height: | 11.96 Inch |
| Weight: | 2.83 Kg |
| Min Operating Temperature: | 0 celsius |
| Max Operating Temperature: | 40 celsius |
| Humidity Range Operating: | 10 % to 80 % (non-condensing) |