ASUS 21.5IN MONITOR 1080P FULL HD, 75HZ, IPS
- Details
- Product Documents
- Ratings & Reviews
Details
Details
| Model: | VP229Q |
| Display Type: | LED Backlight |
| Display Format: | FHD |
| Display Technology: | IPS |
| Flat / Curved: | Flat |
| Max Resolution: | 1920 x 1080 |
| Display Diagonal Size: | 21.5 Inch |
| Display / Color Support: | 16.7 Million Colors |
| Display / Response Time: | 5 Ms |
| Display / Refresh Rate: | 75 Hz |
| Dot Pitch / Pixel Pitch: | 0.248 Mm |
| Image Contrast Ratio: | 1000:1 |
| Brightness: | 250 cd/m2 |
| Viewing Angle: | 178/178 |
| Image Aspect Ratio: | 16:9 |
| Screen Type: | Non-glare |
| Modes: | Power Saving Mode; Low Blue Light Mode |
| HDR Capable: | None |
| Picture Enhancements: | None |
| Network Connectivity: | None |
| Audio Output: | Speakers |
| Speakers: | 2 x 1.5W |
| Interfaces: | DisplayPort 1.2 x 1, HDMI(v1.4) x 1, VGA x 1, Earphone Jack : Yes, PC Audio Input : Yes. |
| Power Consumption Operational: | 9.52 Watt |
| Power Consumption (Off Mode): | <0.3W |
| Power / Voltage Required: | 100-240V, 50/60Hz |
| Color: | Black |
| Adjustable Display Tilt: | Yes (+20 ~ -5) Degree with arm |
| Adjustable Display Height: | None |
| Adjustable Display Swivel: | None |
| Adjustable Display Pivot: | None |
| Stand: | Yes |
| VESA Mount Compatible: | 100mm x 100mm |
| Width: | 490 Mm |
| Depth: | 53 Mm |
| Height: | 298 Mm |
| Weight: | 2.54 Kg |
| TUV Certification: | Yes |
- Display
| Brightness: | 250 cd/m2 |
| Display / Color Support: | 16.7 Million Colors |
| Display Diagonal Size: | 21.5 Inch |
| Display Type: | LED Backlight |
| Dot Pitch / Pixel Pitch: | 0.248 Mm |
| Flat / Curved: | Flat |
| HDR Capable: | None |
| Image Aspect Ratio: | 16:9 |
| Modes: | Power Saving Mode; Low Blue Light Mode |
| Picture Enhancements: | None |
| Screen Type: | Non-glare |
| Flat / Curved: | Flat |
- Power
| Power / Voltage Required: | 100-240V, 50/60Hz |
| Power Consumption Operational: | 9.52 Watt |
| Power Consumption (Off Mode): | <0.3W |
- Special Feature
| Adjustable Display Tilt: | Yes (+20 ~ -5) Degree with arm |
| Adjustable Display Height: | None |
| Adjustable Display Swivel: | None |
| Adjustable Display Pivot: | None |