ASUS ZENSCN PORTABLE MB16ACV 15.6IN 1080P FHD IPS 5MS USB-C
- Details
- Product Documents
- Ratings & Reviews
Details
Details
| Model: | ZenScreen MB16ACV |
| Display Type: | LED Backlight |
| Max Resolution: | 1920 x 1080 |
| Display Diagonal Size: | 15.6 Inch |
| Display / Color Support: | 260K Colors |
| Display / Response Time: | 5 Ms |
| Display / Refresh Rate: | 60 Hz |
| Dot Pitch / Pixel Pitch: | 0.179 Mm |
| Image Contrast Ratio: | 800:1 |
| Brightness: | 250nit |
| Viewing Angle: | 178/178 |
| Image Aspect Ratio: | 16:9 |
| Screen Type: | Non-glare |
| Interfaces: | USB-C x 1 (DP Alt Mode & USB 3.2) |
| Power Consumption Operational: | 6.64 Watt |
| Power Consumption (Off Mode): | 0.3W |
| Power / Voltage Required: | DC: 5V, 3A |
| Adjustable Display Tilt: | +15 ~ +35 |
| Width: | 357.9 Mm |
| Depth: | 10.5 Mm |
| Height: | 224.8 Mm |
- Display
| Brightness: | 250nit |
| Display / Color Support: | 260K Colors |
| Display Diagonal Size: | 15.6 Inch |
| Display Type: | LED Backlight |
| Dot Pitch / Pixel Pitch: | 0.179 Mm |
| Image Aspect Ratio: | 16:9 |
| Screen Type: | Non-glare |
- Power
| Power / Voltage Required: | DC: 5V, 3A |
| Power Consumption Operational: | 6.64 Watt |
| Power Consumption (Off Mode): | 0.3W |
- Special Feature
| Adjustable Display Tilt: | +15 ~ +35 |