ASUS ZENSCN PORTABLE MB166C 15.6IN 1080P FHD IPS 5MS USB-C
- Details
- Product Documents
- Ratings & Reviews
Details
Details
| Model: | ASUS ZenScreen MB166C |
| Display Type: | LED Backlight |
| Display Format: | FHD |
| Display Technology: | IPS |
| Flat / Curved: | Flat |
| Max Resolution: | 1920 x 1080 |
| Display Diagonal Size: | 15.6 Inch |
| Display / Color Support: | 6-bit (262k Colors) |
| Display / Response Time: | 5 Ms |
| Display / Refresh Rate: | 60 Hz |
| Dot Pitch / Pixel Pitch: | 0.179 Mm |
| Image Contrast Ratio: | 800:1 |
| Brightness: | 250nits |
| Viewing Angle: | 178/178 |
| Image Aspect Ratio: | 16:9 |
| Screen Type: | Anti-glare |
| Modes: | Power Saving Mode |
| HDR Capable: | None |
| Audio Output: | None |
| Speakers: | No Speaker |
| Interfaces: | USB-C |
| Power Consumption Operational: | 5.24 Watt |
| Power Consumption (Off Mode): | 0.3W |
| Power / Voltage Required: | 100-240V, 50/60Hz |
| Color: | Black |
| Adjustable Display Tilt: | None |
| Adjustable Display Height: | None |
| Adjustable Display Swivel: | None |
| Adjustable Display Pivot: | None |
| Stand: | Yes |
| Width: | 14.18 Inch |
| Depth: | 8.88 Inch |
| Height: | 0.46 Inch |
| Weight: | 0.78 Kg |
| Features: | Sleek and portable design;One cable is all you need;Work in comfort |
- Display
| Brightness: | 250nits |
| Display / Color Support: | 6-bit (262k Colors) |
| Display Diagonal Size: | 15.6 Inch |
| Display Type: | LED Backlight |
| Dot Pitch / Pixel Pitch: | 0.179 Mm |
| Flat / Curved: | Flat |
| HDR Capable: | None |
| Image Aspect Ratio: | 16:9 |
| Modes: | Power Saving Mode |
| Screen Type: | Anti-glare |
| Flat / Curved: | Flat |
- Power
| Power / Voltage Required: | 100-240V, 50/60Hz |
| Power Consumption Operational: | 5.24 Watt |
| Power Consumption (Off Mode): | 0.3W |
- Special Feature
| Adjustable Display Tilt: | None |
| Adjustable Display Height: | None |
| Adjustable Display Swivel: | None |
| Adjustable Display Pivot: | None |