TP-Link RE650 IEEE 802.11ac 2.54 Gbit/s Wireless Range Extender
- Details
- Product Documents
- Ratings & Reviews
Details
Details
General Information
| Manufacturer | TP-LINK Technologies Co., Ltd |
| Manufacturer Part Number | TL-SG1024 |
| Manufacturer Website Address | http://www.tp-link.com |
| Brand Name | TP-Link |
| Product Model | TL-SG1024 |
| Product Name | TL-SG1024 24-Port Gigabit Switch |
| Marketing Information | The TL-SG1024 Unmanaged Gigabit Ethernet Switch provides you with a high-performance, low-cost, easy-to-use, seamless and standard upgrade to boost your old network to 1000Mbps. Increase the speed of your network server and backbone connections make Gigabit a reality. Power users in the home, office, workgroup or creative production environment can now move large, bandwidth-intensive files faster. Transfer graphics, CGI, CAD, or multimedia files and other applications that have to move large files across the network almost instantly. |
| Product Type | Ethernet Switch |
Interfaces/Ports
| Total Number of Network Ports | 24 |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 24 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Port/Expansion Slot Details | 24 x Gigabit Ethernet Network |
Media & Performance
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Network Technology | 10/100/1000Base-T |
Network & Communication
| Layer Supported | 2 |
| Networking Standards |
|
Management & Protocols
| Manageable | No |
Power Description
| Frequency |
|
| Power Source | Power Supply |
| Power Consumption | 13.60 W |
Physical Characteristics
| Form Factor |
|
| Height | 1.70" (43.18 mm) |
| Width | 17.30" (439.42 mm) |
| Depth | 7.10" (180.34 mm) |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| System Requirements | Operating Systems:
|
Warranty
| Limited Warranty | 5 Year |