Logitech Headset Stereo H570E, Teams Usb-C
- Details
- Product Documents
- Ratings & Reviews
Details
Details
Primary Information
| Series: | H570e |
| Color: | Black |
| Brand: | Logitech |
| Headphones Type: | Stereo Headset |
| Connectivity Technology: | Cable |
| Headphones / Form Factor: | On-Ear |
| Sound Output Mode: | Stereo |
| Magnet Material: | 45% post-consumer recycled material |
| Microphone: | 1 unidirectional mic and 1 omnidirectional mic |
| Microphone Operation Mode: | Stereo |
| Model: | H570e |
| Response Bandwidth (Microphone): | 100 - 18000 Hz |
| Active Noise Canceling: | Yes |
| Interfaces: | USB-C |
| Cable Length: | 6.23 ft (1.9 m) |
| Cable Details: | 6.23 ft (1.9 m) USB-C Cable |
| Compatibility: | Works with Windows, macOS, or ChromeOS-based computer via USB-A or USB-C |
| Weight: | 89 g |
| Service & Support Type: | 2-Year Limited Hardware Warranty |