Lenovo P16 ThinkPad Gen 2 Laptop
- Details
- Product Documents
- Ratings & Reviews
Details
Details
- Primary Information
| System Type: | Notebook |
| Model: | ThinkPad P16 Gen 2 |
| Screen Type: | Anti-glare |
| Display Technology: | IPS |
| Brightness: | 500nits |
| Display Diagonal Size: | 16 Inch |
| Max Resolution: | 2560 x 1600 |
| Display / Refresh Rate: | 165 Hz |
| Touch Screen: | None |
| Image Aspect Ratio: | 16:10 |
| Color Gamut: | sRGB 100% |
| Max Monitors Supported: | Supports up to 4 independent displays (native display and 3 external monitors via HDMI and Thunderbolt) |
| Processor / Generation: | Intel 13th Generation |
| Processor / Type: | Core i7 |
| Processor / Manufacturer: | Intel |
| Max Turbo Frequency: | 5 GHz |
| Multi-Core Technology: | 16-Core |
| Cache Memory Type: | Smart Cache |
| Cache Memory Installed Size: | 30 MB |
| Processor / Number: | 13700HX |
| RAM / Technology: | DDR5 |
| RAM / Installed Qty: | 2 |
| RAM / Total Installed Size: | 16 GB |
| RAM / Memory Speed: | 5600 MHz |
| RAM Form Factor: | SODIMM |
| RAM / Max Supported Size: | 192 GB |
| Hard Drive / Type: | SSD |
| Hard Drive / Spindle Speed: | None RPM |
| Hard Drive Capacity / HDD: | None GB |
| Optical Storage Type: | None |
| Storage Controller Type: | PCIe 4.0x4 NVMe |
| 2nd Hard Drive Capacity: | None GB |
| SSD / Installed Qty: | 1 |
| Hard Drive Capacity / SSD: | 512 GB |
| Graphics Controller: | NVIDIA RTX A1000 |
| Video Memory / Installed Size: | 6 GB |
| Operating System: | Microsoft Windows 11 Professional |
| WWAN Supported: | WWAN Upgradable to 4G |
| Data Link Protocol: | Wi-Fi, Bluetooth 5.1 |
| Battery Technology: | Li-Polymer |
| Battery Capacity: | 94 WHr |
| Power / Device Type: | Power Adapter |
| Power / Provided (W): | 170 Watt |
| Power / Voltage Required: | 100-240V, 50-60Hz |
| Camera: | 1080P |
| Webcam: | Yes |
| Camera Feature: | FHD 1080p + IR Hybrid with Privacy Shutter and Human Presence Detection |
| Fingerprint Reader: | Yes |
| Input Device Support Type: | Keyboard, Touchpad |
| Pointing device: | Y |
| Speakers: | 2 x 2W |
| Keyboard: | Backlit |
| Keyboard Language: | French |
| Security Devices: | Discrete TPM 2.0; Kensington Nano Security Slot, 2.5 x 6 mm |
| Enclosure Color: | Storm Grey (Top), Villi Black (Bottom) |
| Material: | Aluminium (Top), PPS + 50% GF (Bottom) |
| 2-in-1 Convertible: | No |
| Rugged: | No |
| Memory Card Reader: | SD 7.0 Card Reader |
| Interfaces: | Models with NVIDIA graphics: 1x HDMI, up to 8K/60Hz; Models with integrated or Intel Arc graphics: 1x HDMI, up to 4K/60Hz; 2x USB 3.2 Gen 1 (one Always On); 1x USB-C 3.2 Gen 2 (support data transfer and Power Delivery 3.0); 2x Thunderbolt 4 / USB4 40Gbps (support data transfer, Power Delivery 3.0 and DisplayPort 1.4); 1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm); 1x SD Express 7.0 card reader |
| Service & Support Type: | 3-year Warranty |
- Dimensions&Miscellaneous
| Width: | 14.3 Inch |
| Depth: | 10.5 Inch |
| Height: | 1.2 Inch |
| Weight: | 6.5 lbs. |
- Green Product Information
| EPEAT Level: | Gold |
| Energy Star Compliant: | Yes |
| RoHS: | Y |
| TUV Certification: | TÜV Rheinland Low Blue Light |
- Special Feature
| Min Operating Temperature: | 5 Celsius |
| Max Operating Temperature: | 35 Celsius |
| Humidity Range Operating: | 8% to 95% at wet-bulb temperature 23 Celsius |
| Pointing device: | Y |
| Keyboard Language: | French |
| Keyboard: | Backlit |
| Fingerprint Reader: | Yes |
| Security Devices: | Discrete TPM 2.0; Kensington Nano Security Slot, 2.5 x 6 mm |
| Input Device Support Type: | Keyboard, Touchpad |
| Speakers: | 2 x 2W |
| 2-in-1 Convertible: | No |
| RoHS: | Y |
| Rugged: | No |
| Enclosure Color: | Storm Grey (Top), Villi Black (Bottom) |
| Material: | Aluminium (Top), PPS + 50% GF (Bottom) |
| COO: | Inquire |
| TAA compliance: | Inquire |
- Display
| Screen Type: | Anti-glare |
| Display Diagonal Size: | 16 Inch |
| Display / Refresh Rate: | 165 Hz |
| Max Resolution: | 2560 x 1600 |
| Touch Screen: | None |
| Display Technology: | IPS |
| Brightness: | 500nits |
| Color Gamut: | sRGB 100% |
| Image Aspect Ratio: | 16:10 |
| Max Monitors Supported: | Supports up to 4 independent displays (native display and 3 external monitors via HDMI and Thunderbolt) |
| Camera: | 1080P |
| Webcam: | Yes |
| Camera Feature: | FHD 1080p + IR Hybrid with Privacy Shutter and Human Presence Detection |
- Processor
| Processor / Generation: | Intel 13th Generation |
| Processor / Manufacturer: | Intel |
| Processor / Type: | Core i7 |
| Cache Memory Type: | Smart Cache |
| Cache Memory Installed Size: | 30 MB |
| Processor / Number: | 13700HX |
| Max Turbo Frequency: | 5 GHz |
| Multi-Core Technology: | 16-Core |
- Memory
| RAM / Technology: | DDR5 |
| RAM / Installed Qty: | 2 |
| RAM / Total Installed Size: | 16 GB |
| RAM / Max Supported Size: | 192 GB |
| RAM / Memory Speed: | 5600 MHz |
| RAM Form Factor: | SODIMM |
- Storage
| Hard Drive / Spindle Speed: | None RPM |
| Hard Drive Capacity / HDD: | None GB |
| Optical Storage Type: | None |
| Storage Controller Type: | PCIe 4.0x4 NVMe |
| 2nd Hard Drive Capacity: | None GB |
| Hard Drive / Type: | SSD |
| Hard Drive Capacity / SSD: | 512 GB |
| SSD / Installed Qty: | 1 |
- Video
| Video Memory / Installed Size: | 6 GB |
| Graphics Controller: | NVIDIA RTX A1000 |
- Software
| Operating System: | Microsoft Windows 11 Professional |
- Networking
| WWAN Supported: | WWAN Upgradable to 4G |
| Data Link Protocol: | Wi-Fi, Bluetooth 5.1 |
- Power/Battery
| Battery Technology: | Li-Polymer |
| Battery Capacity: | 94 WHr |
| Power / Device Type: | Power Adapter |
| Power / Provided (W): | 170 Watt |
| Power / Voltage Required: | 100-240V, 50-60Hz |
- Expansion
| Memory Card Reader: | SD 7.0 Card Reader |
| Interfaces: | Models with NVIDIA graphics: 1x HDMI, up to 8K/60Hz; Models with integrated or Intel Arc graphics: 1x HDMI, up to 4K/60Hz; 2x USB 3.2 Gen 1 (one Always On); 1x USB-C 3.2 Gen 2 (support data transfer and Power Delivery 3.0); 2x Thunderbolt 4 / USB4 40Gbps (support data transfer, Power Delivery 3.0 and DisplayPort 1.4); 1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm); 1x SD Express 7.0 card reader |