| Interfaces/Ports |
| USB | Yes |
| Power Description |
| Input Voltage | 120 V AC |
| 230 V AC |
| Physical Characteristics |
| Weight (Approximate) | 3.10 kg |
| Height | 5.63" (143 mm) |
| Width | 24.33 ft (7416.80 mm) |
| Depth | 13.08 ft (3987.80 mm) |
| Miscellaneous |
| Package Contents | - Fi-8040 ADF/Manual Feed Scanner
- ADF Paper Chute
- AC Cable
- AC Adapter
- USB Cable
- Setup DVD-ROM
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
| EPEAT Silver |
| Energy Star | Yes |
| Software |
| Operating System Supported | Windows Server 2019 |
| Windows Server 2022 |
| Windows Server 2016 |
| Windows Server 2012 R2 |
| Windows Server 2012 |
| Windows 11 |
| Windows 10 |
| General Information |
| Product Type | ADF/Manual Feed Scanner |
| Manufacturer Part Number | PA03836B005 |
| Manufacturer Website Address | http://www.fujitsu.com |
| Manufacturer | Fujitsu |
| Product Model | fi-8040 |
| Product Name | Fi-8040 ADF/Manual Feed Scanner |
| Product Series | fi |
| Brand Name | Ricoh |