Acer PM161Q B 16" Class Full HD LED Monitor - 16:9 - Black
- Details
- Product Documents
- Ratings & Reviews
Details
Details
- Primary Information
| Model: | ACER PM161Q B |
| Display Type: | LED Display |
| Display Format: | FHD |
| Display Technology: | IPS |
| Flat / Curved: | Flat |
| Max Resolution: | 1920 x 1080 |
| Display Diagonal Size: | 15.6 Inch |
| Display / Color Support: | 16.7 Million Colors |
| Display / Response Time: | 4 Ms |
| Display / Refresh Rate: | 60 Hz |
| Image Contrast Ratio: | 1000:1 |
| Brightness: | 250 Nit |
| Viewing Angle: | 178/178 |
| Image Aspect Ratio: | 16:9 |
| Screen Type: | Anti-glare |
| Audio Output: | Stereo |
| Speakers: | 2 x 1W |
| Interfaces: | 2x USB 3.1, 1 x Mini HDMI, 1 x Micro USB, 1 x Audio |
| Power Consumption Operational: | <25 Watt |
| Power Consumption (Off Mode): | <1 Watt |
| Power / Voltage Required: | 100 - 240 V AC |
| Color: | Black |
| Adjustable Display Tilt: | 25 Degree to 50 Degree |
| Width: | 17.3 Inch |
| Depth: | 0.4 Inch |
| Height: | 8.9 Inch |
| Weight: | 1.65 lbs. |
| Service & Support Type: | Limited Warranty |
- Display
| Brightness: | 250 Nit |
| Display / Color Support: | 16.7 Million Colors |
| Display Type: | LED Display |
| Display Diagonal Size: | 15.6 Inch |
| Flat / Curved: | Flat |
| Image Aspect Ratio: | 16:9 |
| Screen Type: | Anti-glare |
| Flat / Curved: | Flat |
- Power
| Power / Voltage Required: | 100 - 240 V AC |
| Power Consumption Operational: | <25 Watt |
| Power Consumption (Off Mode): | <1 Watt |